Держпродспоживслужба повідомляє!
Менше сміття - краще життя
У зв’язку із наближенням теплої пори роки все частіше набуває актуальності відпочинок на природі, під час якого кожна людина стикається із невеселими «пейзажами» стихійних скупчень сміття. Залишені обгортки з – під продуктів та пляшки з – під напоїв будуть заважати природі далеко не один рік. Згідно з статистичними даними України ми утворюємо щорічно десятки мільйонів тонн твердих побутових відходів до складу яких, входять такі основні компоненти: харчові відходи – 35-50 %, папір і картон – 10-15, вторинні полімери – 9-13, скло – 8-10, метали - 2, текстильні матеріали – 4-6, дерево – 1, будівельне сміття – 5, інші відходи – 10%. Показники утворення відходів
всередньому становлять 250 кг/рік на душу населення, а у великих містах досягають 330-380 кг/рік відповідно і маютьтенденцію до зростання.
Сміттєзвалища призводять до забруднення ґрунтів, атмосфери, підземних і поверхневих вод. В той же час ізекономічного обороту виводяться мільйони тонн різних матеріалів, які могли б використовуватися як вторинна сировина, зберігаючи значні природні ресурси. В цьому контексті дуже важливо зменшувати, а де можливо, і зовсім уникати продукування сміття.
Можливості в цій сфері дуже великі.
«Профілактика»
Хворобу легше і дешевше не допустити, ніж усунути. Подібно також із сміттям: якщо створювати і викидати якомога менше відходів, то це суттєво зменшить забруднення природи та знизить витрати утилізації сміття.
Допомога для людей і природи
- Віддайте непотрібні речі потребуючим.
- Так, наприклад, можете віднести одяг, меблі, посуд, книги та іграшки до дитячих інтернатів та притулків.
- «Ні» одноразовому вжитку!
- Відмовтесь від продукції одноразового використання – пластикового посуду, паперових серветок, рушничків, носовичків, станків для гоління, годинників, одноразових ручок тощо,а натомість віддайте перевагу відповідним речам багаторазового використання.
- Вибіркерамічного та скляного посуду багаторазового використання збереже ваші кошти, природне довкілля та природний смак ваших страв і напоїв.
- Якщо використання одноразового посуду не можна уникнути, обирайте замість пластикового паперовий.
- Придбайте ємкості багаторазового використання для продуктів: коробочка для бутербродів, термос...
- Віддавайте перевагу напоям та харчовим продуктам в скляній тарі, що придатна для повторного використання.
Плющимо
Перед тим, як викинути пластикову пляшку до пакету зі сміттям, не забудьте її сплющити, попередньо відкрутивши кришку, що дозволить в декілька раз зменшитио б'єм сміття. Те саместосується також паперових пакетів від соку чи молока.
Повторна переробка та використання
- Обирайте товари з маркуванням «повторна переробка». Цей міжнародний знак свідчить про те, що вироби виготовлені з вторинноїсировини, або ж вони придатні до повторного використання.
- Дотримуйтесь роздільного збору побутового сміття, якщо він передбачений вашою житлово-комунальною службою.
- Папір, картон, паперові упаковки ви можете здати в пункт прийому макулатури чи залишити біля сміттєвих баків. Таким чином ви зможете зробити суттєвий внесок для збереження «зеленихлегенів» нашоїпланети – лісів, адже 1 тонна макулатури зберігає 17-20 дерев.
- Здавайте металобрухт до пунктів прийому вторсировини.
- Віднесіть скляні пляшки до пунктів прийому склотари чи віддайте їх малозабезпеченим.
- Віддавайте відпрацьовані автомобільні акумулятори на повторну переробку.
- Більшість відходів з кухні – це цінна сировина для виробництва компосту. Використовуйте дану можливість, якщо маєте присадибну ділянку чи хоча б маленький сад. Таким чином не тільки суттєво зменшите загальну кількість сміття, але й отримаєте екологічно чисте добриво.
Держпродспоживслужба