Подумайте, перш ніж палити сміття!
Весняне прибирання території - річ корисна і необхідна. Але куди ж ми діваємо сміття? Та просто вже звикли спалювати. Позгрібаємо ретельно, позмітаємо - і гори воно все синім полум’ям. А чи задумувався хто з паліїв про небезпеку від згорання органічного та антропогенного сміття? Навряд. Адже з настанням весняно - осіннього прибирання над нашими селами стоїть густий нестерпний ядучий дим.
Екологи попереджають про небезпеку спалювання сміття, що складається з минулорічних рослинних залишків і одноразової упаковки. Дим містить всі ті отрути, що ввібрала в себе міська трава та листя протягом літа, в т.ч. сполуки ртуті, свинцю та інших важких металів. Потрапляння пластикового сміття у багаття робить дим особливо токсичним. Справа в тому, що температура вогнища недостатньо для повного згорання, навіть суто вуглеводних пластиків (одноразовий посуд, упаковка, пакети).
Гума, згораючи у вогні, утворює канцерогенну сажу та оксид сірки, які викликають респіраторні захворювання. При горіння нейлону, поролону, багатьох синтетичних тканин і покриттів, поліуретанової набивки меблів виділяються ціаніди. А обрізки лінолеуму, кришки від ПЕТ пляшок, шкірозамінник, клейонка, ізоляція кабелю, іграшки, старі фломастери при згоранні утворюють не менш ніж 75 токсичних речовин. І серед них найбільш еконебезпечні - діоксани, які не тільки викликають захворювання на рак , але й впливають на спадковість.
Уламки старих дерев’яних будівель можуть бути просочені консервантами, пофарбовані олійними фарбами, що містять свинець.
Органічне сміття – листя та бадилля - краще не спалювати, а закомпостувати, зробивши землю більш родючою, а все, що непридатне до вжитку в обійсті віднести на пункт збору твердих побутових відходів або до сміттєзбиральної машини. Дотримання цих простих вимог позитивно вплине на стан довкілля, а головне - не нашкодить здоров’ю людей.
Під час сезонного спалювання листя і городніх решток суттєво загострюються серцеві недуги та хвороби дихальних шляхів.
В черговий раз нагадуємо, що самовільне спалювання листя є порушенням ст. 27 Закону України « Про рослинний світ» та карається штрафом.
Тож кожен із нас, мешканців громади може допомогти собі та іншим зберегти здоров’я і не нанести шкоди довкіллю.